Najpiękniejsze Wyspy Dalmatyńskie: Pag i jej skarby

Najpiękniejsze Wyspy Dalmatyńskie: Pag i jej skarby

Zajmuje ważne miejsce w gronie chorwackich wysp, a wczasy na jej terenie mogą okazać się wspaniałym przeżyciem. Ta najbardziej na północ wysunięta wyspa Dalmacji przyciąga uwagę swym poszarpanym brzegiem i malowniczą linią brzegową. Wspaniałe plaże sprawiają, że Pag może stać się wspaniałym miejscem na rodzinne wczasy. Nie brak na niej i innych atrakcji. Jak można tu spędzić czas? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po jej powierzchni?

Czym urzeka wyspa Pag?

Wyspa Pag może oczarować swym krajobrazem. Zróżnicowana linia brzegowa oraz malownicze zatoki przyciągają tu tłumy spragnionych wypoczynku gości. Uprawy oliwek i winogron tworzą tu piękną scenerię, a liczne miejscowości przyciągają swą długą historią i cennymi zabytkami. Wiadomo przecież, że na wyspie tej zamieszkiwali już Ilirowie, po nich pojawili się Rzymianie. Z okresu rzymskiego zachowało się wiele cennych pamiątek, które obecnie stanowią grupę najważniejszych atrakcji turystycznych. Od VII wieku wyspa stała się terenem osadnictwa słowiańskiego, a od XV wieku znalazła się pod wpływami Wenecji. Tak burzliwa historia sprawiła, że dziś wyspiarskie zabytki stanowią wyjątkowo różnorodną grupę. Na wyspę można się bez problemów dostać ze stałego lądu dzięki mostom oraz doskonałym połączeniom promowym. Świetne zagospodarowanie turystyczne sprawia, że na wyspie można znaleźć bez problemów noclegi, zarówno w hotelach i pensjonatach, jak i w prywatnych kwaterach. Gdzie warto się wybrać w poszukiwaniu najcenniejszych skarbów tej dalmatyńskiej wyspy?

Z wizytą w mieście Pag

To najważniejsze miasto na wyspie, które w czasie wycieczki po jej terenie koniecznie trzeba odwiedzić. Pag to wyjątkowe miejsce, a jego zabudowa może oczarować każdego. Jego obecny wygląd jest dziełem Wenecjan, którzy na gruzach starego miasta zbudowali nowe – zachwycające i przyciągające swymi malowniczymi uliczkami. Można przy nich ujrzeć wiele perełek dawnej architektury. Z pewnością warto zwiedzić kościół NMP z Pagu z połowy XV wieku oraz kościół św. Małgorzaty. W jego bryle można dojrzeć wpływy architektury renesansowej i barokowej. W gronie zabytków świeckich wyróżnia się z kolei Pałac Dożów, który do dziś zachwyca swym reprezentacyjnym charakterem i pięknym portalem.

Wyspa Pag dla aktywnych

Wczasy na tej wyspie to idealna propozycja dla tych, którzy cenią sobie piękne plaże i możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą. Bośana, Oubraya, Święty Marek i Święty Duch to plaże, które cieszą się największą popularnością. Nurkowanie i surfing to dyscypliny, które z powodzeniem można uprawiać na tutejszych wybrzeżach. Warto jednak pamiętać, że po tej wyspie można urządzać też piesze wycieczki w górskiej scenerii. Czekają tu liczne szlaki piesze oraz wspaniałe trasy rowerowe, dzięki którym można cieszyć się możliwością aktywnego wypoczynku nie tylko na plaży. Z wyspy, dzięki rejsom wycieczkowym, można odwiedzać też inne ciekawe zakątki Wysp Dalmatyńskich. Wielu wrażeń dostarczyć może na przykład wyprawa na teren Parku Narodowego Kornati. To wyjątkowo malowniczy archipelag skalistych wysepek, na teren których można dostać się tylko promem. Lokalne biura podróży chętnie urządzają takie wyprawy, dzięki którym wczasy na Wyspach Dalmatyńskich można połączyć z rewelacyjną lekcją przyrody.

Liguria: witaj w krainie jak z marzeń!