Jest chorobą, na którą narażeni są przede wszystkim amatorzy nurkowania. Na czym polega choroba kesonowa? W jaki sposób można z nią walczyć?
Choroba kesonowa w pigułce
O chorobie tej mówi się coraz więcej, rośnie też liczba jej przypadków. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste. Moda na nurkowanie sprawia, że przybywa amatorów tego sportu. Wraz z tym zwiększa się ilość nurków, którzy zbyt zanurzyli się zbyt głęboko lub też zbyt szybko zaczęli się wynurzać z głębin. Skutkiem takiego postępowania są problemy, które wiążą się z nagłą zmianą ciśnienia i które zwykło się określać mianem choroby kesonowej.
Jak objawia się ta choroba?
Objawy choroby kesonowej mogą pojawić się zaraz po nurkowaniu, choć często zdarza się, że jej symptomy występują dopiero po kilku godzinach. Osoba, która nurkowała, powinna zatem zwracać szczególną uwagę na swe zdrowie w ciągu pierwszej doby po wynurzeniu się na powierzchnię. A jaki symptomy powinny wzbudzić zaniepokojenie amatora nurkowania? Zawroty głowy, wzrost ciśnienia w uszach oraz bóle stawów – oto najbardziej charakterystyczne objawy tej przypadłości. Zmęczenie i duszności, swędzenie wysypki skórne są kolejnymi dolegliwościami, których nie można ignorować. Warto też zwracać uwagę na takie dolegliwości, jak słabość kończyn czy krwawienie z nosa lub uszu.
Skąd biorą się takie problemy?
Choroba kesonowa to przypadłość niezwykle częsta wśród miłośników nurkowania. Główną jej przyczyną są zmiany ciśnienia oraz ilość gazów, jakie dostarczane są z każdym oddechem do ludzkiej krwi. Im większe zanurzenie, tym większa ilość tlenu i azotu we krwi. Wiąże się to z pewnymi zagrożeniami, gdyż gazy te rozpuszczają się we krwi, co w przypadku nagłego wynurzenia się, może mieć poważne konsekwencje. W trakcie wynurzania się, we krwi powstawać zaczynają bąbelki tych gazów. Pęcherzyki tlenu powstają w krwioobiegu oraz w naczyniach limfatycznych, a następnie bardzo szybko zaczynają wchodzić w reakcje z płynami ustrojowymi. Jeszcze bardziej niebezpieczne są pęcherzyki azotu, które mogą doprowadzić do zaczopowania naczyń. Taka sytuacja może być już poważnym zagrożeniem dla ludzkiego organizmu oraz przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Zmiany, do których zachodzi pod ich wpływem, mogą się też okazać wielkim zagrożeniem dla ludzkiego życia, zatem niezbędne staje się podjęcie w porę odpowiednich kroków.
Na czym polega leczenie tej choroby?
Leczenie choroby kesonowej wymaga zastosowania w porę odpowiednich urządzeń. Podstawa to komora dekompresyjna. W takiej komorze umieszcza się pacjenta, a następnie stara się przywrócić ciśnienie, jakie panowało na głębokości, z jakiej nurek się znajdował. Dzięki temu można stopniowo obniżać ciśnienie, kontrolując na bieżąco stan zdrowia pacjenta.
Choroba kesonowa to wielkie zagrożenie dla ludzkiego życia. Jak się przed nią chronić? Podstawa to zachowanie zdrowego rozsądku podczas nurkowania. Warto pamiętać, że ten sport wymaga doświadczenia, a brawura może mieć tu poważne konsekwencje.