Jak do tej pory podwodne ekspedycje w Czarnogórze nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak na przykład w Chorwacji. Natomiast musimy wiedzieć, że u wybrzeży tego państwa możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc przeznaczonych do nurkowania. W największych ośrodkach turystycznych znajduje się kilka centrów, które wypożyczają ekwipunek do podwodnej przygody, organizują kursy PADI (to między innymi kurs nauki nurkowania od podstaw) i wycieczki w atrakcyjne miejsca nurkowe. Do Czarnogóry na wakacje możecie polecieć np. z ITAKĄ.
Warto zauważyć, że wybrzeże czarnogórskie to głównie niezwykłe podwodne formacje skalne. Znajdują się tu liczne poziome tunele, jaskinie, w których kryją się ławice ryb, jest też kilka wraków statków, a nawet samolot. W zatoce Zanjic na głębokości 25 metrów możemy zobaczyć łódź patrolową Patrolac jugosłowiańskiej marynarki wojennej. Znów prościej dotrzeć do francuskiego okrętu wojennego Dague, który zatonął przy wejściu do portu Bar. Po częściowej translokacji wraku w trakcie budowy portu, obecnie możemy go zobaczyć na głębokości 18 metrów. W pobliżu Baru na głębokości 32 metrów leży też wrak włoskiego tankowca Quinto z 1922 roku zatopionego w 1940 roku.

Szczególnie dla nurków o większym doświadczeniu i potwierdzonych umiejętnościach dostępne są głębiej położone atrakcje. Niedaleko wyspy Mamula, na piaszczystym dnie przy wejściu do Zatoki Kotorskiej, 40 metrów pod lustrem morza leży austro-węgierski parowiec Tihany z 1908 roku. Znów jeszcze głębiej (54 metry) leży samolot Junkers 88 z II wojny światowej. W dobrym stanie przetrwały skrzydła, wciąż przymocowane do korpusu, i silniki. Wrak leży w okolicy Canj. Aż 73 metry poniżej lustra wody leży krążownik Zenta z 1899 roku.
Atrakcje typowo przyrodnicze są łatwiej dostępne. Miejsca nurkowe są na mniejszej głębokości to: Stare Ulcinj (5-25 metrów), Kaverna Krekavica (Blue Cavern, do 35 metrów), Slatka pecina (Twin cave, 14 metrów). Popularnym miejscem w okolicy Baru jest jaskinia Mikovicia. Wejście do podmorskiej groty mieści się na głębokości 7 metrów. Wewnątrz znajdują się dwie odnogi o łącznej długości 150 metrów z licznymi stalaktytami. Pomimo małej głębokości miejsce nie jest polecane dla niedoświadczonych nurków.
Wśród wielbicieli obserwacji ryb uznanie dobrą opinią cieszy się Donkova seka (Fisherman Reef) w okolicy wysp Sveta Nedelja i Katic (maksymalna głębokość wynosi 35 metrów) oraz Galiola (Pyramid, do 27 metrów) z dwoma niezwykłymi tunelami pionowymi oraz leżącą na dnie miną podwodną z czasów I wojny światowej.
Należy wiedzieć, że fantastycznym miejscem jest Zatoka Bigovica, położona niedaleko Baru. Co ciekawe, między 300 rokiem p.n.e., a końcem XVII wieku znajdował się tu port przeładunkowy Starego Baru. W czasach rzymskich i weneckich przetransportowano tędy miliony cennych towarów. Na tym cennym stanowisku archeologicznym na głębokości 4-20 metrów znaleziono między innymi szkoło weneckie, rzymskie monety, amfory, narzędzia i wyroby ceramiczne.
Ponadto warto dodać, iż aby wziąć udział w wycieczkach, trzeba posiadać odpowiednie licencje nurkowe (OWD zawsze, wreck specialty oraz deep plus, jeśli konieczne).
O tym co warto wiedzieć przed podróżą do Czarnogóry poczytasz tutaj.