Pura Taman Ayun jest jedną z najważniejszych świątyń w południowej części Bali. Znana ze swoich słynnych ogrodów i sztucznych jezior, jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania, jeśli podróżujesz do południowej części wyspy.
Świątynia Pura Taman Ayun
Świątynia pochodzi z 1634 r. i została zbudowana za czasów dynastii Mengwi. Świątynia Pura Taman Ayun ma na celu deifikację postaci rodziny królewskiej z tej dynastii oraz innych bogów z mitologii hinduskiej, takich jak Brahma, Shiva i Vishnu. Świątynia położona jest w wiosce Mengwi, w pobliżu miast Ubud i Denpasar. Zbudowana na kilku poziomach, wyróżnia się kształtem piramidalnych dachów, stworzonych w celu odstraszania złych duchów.
Świątynia stara się naśladować górę Meru, miejsce pielgrzymek, gdzie składano ofiary bogom. Jest to jeden z najlepszych przykładów balijskiej architektury sakralnej, gdzie oprócz znanych balijskich pagód można zaobserwować harmonię między budowlami a naturalnym otoczeniem. Ponadto główne elementy są rozmieszczone zgodnie z pewnymi współrzędnymi, które łączą góry z morzem. Z tych wszystkich powodów w 2012 roku Pura Taman Ayun została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie Pura Taman Ayun
Pierwszą rzeczą, jaką można zobaczyć po wejściu do świątyni Pura Taman Ayun, jest most. Za mostem znajduje się brama znana jako Candi Bentar. Te drzwi, pełne detali, to wejście, które umożliwia dostęp do zewnętrznego dziedzińca kompleksu. Na dziedzińcu rzuca się w oczy pierwszy z pawilonów, w którym umieszczono różne figury przedstawiające walkę kogutów. Pod względem kulturowym walki kogutów są głęboko zakorzenioną tradycją, choć są nielegalne.
Oprócz pawilonu, na dziedzińcu można podziwiać egzotyczne ogrody. Idąc dalej, dojdziemy do drugiego dziedzińca świątyni. Brama wejściowa, zwana Kori Agung, jest bramą główną i jest starannie ozdobiona postaciami strażników typowymi dla mitologii balijskiej. Brama ta jest otwarta dla zwiedzających tylko podczas niektórych ważnych ceremonii, które nadal odbywają się w świątyni.
Wreszcie dochodzimy do najświętszej części świątyni, gdzie znajdują się najważniejsze sanktuaria kompleksu. Są one otoczone kamiennymi murami i małą fosą, przez którą przepływa woda. W pobliżu poszczególnych sanktuariów znajdują się również pagody, umieszczone w celu zachowania harmonii miejsca. Wszystkie mają różne poziomy, aby symbolizować góry, święte miejsce, w którym mieszkają bogowie.
Nie musisz lecieć na Bali, żeby zobaczyć zachwycające świątynie. Wejdź na www.olsztynski.pl i poznaj rozmaite zabytki sakralne w naszym pięknym kraju.